Ekologia

Plants-in-Offices

O zieleni i jej znaczeniu w naszym życiu, nie tylko w aspektach dekoracyjnych, mówi się coraz powszechniej. Zieleń w przestrzeni publicznej także zaczyna być tematem poważnej rozmowy. Wśród osób związanych z  szeroko rozumianą ekologią, panuje przekonanie, że im aranżacja przestrzeni jest bliższa naszej pierwotnej naturze, tym czujemy się lepiej, pracujemy wydajniej, mamy większe poczucie bezpieczeństwa. Wyzwaniem jest jednak, dokładne oszacowanie wpływu roślinności na ludzka pracę, tak aby określić wzory, według których moglibyśmy projektować biura pod względem zazielenienia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że syndrom chorego budynku może dotyczyć aż 30% nowoczesnych przestrzeni biurowych. Atmosferę psuje klimatyzacja, ogrzewanie, zła wentylacja. Jako, że praca coraz większej ilości społeczeństwa jest głównie pracą biurową, polegającą na spędzaniu całego dnia przed monitorami komputera, wśród drukarek, faksów, telefonów, klimatyzacji, itd., coraz większą uwagę przykłada się do szkodliwego wpływu tych urządzeń na zdrowie i wydajność pracowników. Wynikiem tego są badania i konferencje, która starają się dać odpowiedź na pytanie: Jak można niwelować negatywny wpływ pracy biurowej?

Podczas konferencji TED przedstawiono wyniki eksperymentu, który został przeprowadzony w New Delhi. W budynku biurowym o powierzchni 4600 metrów kwadratowych umieszczono 1200 roślin, które miały dotlenić organizmy pracujących tam 300 osób, a następnie przeprowadzono pomiary. Rezultaty okazały się lepsze niż organizatorzy się spodziewali. Badanie wykazało, że biurowiec stał się dzięki eksperymentowi najzdrowszym budynkiem w całym New Delhi. Wyciągnięto wnioski, że obecność roślin, wpływa pozytywnie na:

Pozytywny wpływ roślinności na samopoczucie. W otoczeniu roślin, wzrasta dobre samopoczucie oraz efektywność wykonywanych zadań. Wzrasta także kreatywność pracowników, co wynika ze zwiększenia zdolności mózgu do przywoływania większej ilości informacji. W obecności roślin zwiększa się produktywność o 10 do 15%, natomiast o 12% zmniejsza się liczba popełnianych błędów. Zaobserwowano także szybszą poprawę stanu zdrowia u otoczonych zielenią pacjentów. W obecności roślin mieli oni lepsze wyniki badań, skracał się okres rekonwalescencji oraz przyjmowali mniejsze dawki leków.

Ulistnienie roślin pochłania kurz. W przestrzeni biurowej właściwie cały czas jesteśmy narażeni na różnego rodzaju pyły. Emituje je sprzęt biurowy, jak choćby drukarki i komputery. Zanieczyszczenia dostają się także z zewnątrz, w postaci pyłu z ulicy lub samochodów.  Skutkiem tego są bóle głowy, zmęczenie,  łzawienie oczu, powracające infekcje, alergie, a nawet astma. Dokładne liczby wskazujące na poprawę zdrowia w przestrzeni biurowej z eksperymentu w New Delhi, robią wrażenie. Występowanie podrażnień oczu zmniejszyło się o 52 proc., układu oddechowego o 34 proc., bólów głowy o 24 proc., problemów z oddychaniem o 12 proc., a astmy o 9 proc.

Rośliny regulują poziom wilgoci w pomieszczeniach. Parująca z roślin woda nawilża pomieszczenie – im bardziej wysuszone powietrze, tym dłużej zachodzi cały proces, aż do osiągnięcia optymalnego nawilżenia. Kojące działanie roślin ma także pozytywny wpływ na komfort patrzenia i nawilżenie oczu – w obecności roślin maleje zmęczenie wzroku związane z pracą przy monitorach. Dlatego zalecane jest postawienie rośliny doniczkowej na biurku. Dodatkowo rośliny zwalczają bakterie, wirusy i zarodniki grzybów,  dbając w ten sposób nie tylko o oczy, ale także  nasze płuca, skórę, a nawet poziom dotlenienia tkanek.

Rośliny w miejscu pracy są także często elementem marketingowym, bowiem poza innymi zaletami, zwiększają zaufanie klientów oraz powodują chęć pozostania na dłużej, a tym samym wzrasta prawdopodobieństwo zwiększenia sprzedaży. Poza tym, roślinność, zwłaszcza bujna, wpływa także na wizerunek firmy, tworząc wrażenie miejsca proekologicznego, ale także wyróżniając firmę na tle konkurencji.

Wyniki eksperymentu przeprowadzonego w Delhi, wykazały że największy pozytywny wpływ miały konkretnie trzy odmiany roślin: areka żółtawa, sansewieria gwinejska („język teściowej”), rafidofora złota. Podczas wspomnianej już konferencji TED stwierdzono także, że stosowanie tych trzech roślin pozwala również na zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach o 15% – nie ma bowiem konieczności dostarczania świeżego powietrza z zewnątrz.

Niestety uprawa roślin w takich miejscach jak hotele, spa, restauracje, designerskie sklepy, biurowce, czy kluby , jest nieraz nieosiągalna z racji braku przestrzeni, czasu lub odpowiedniej osoby która mogłaby odpowiednio zająć się zielenią. Zielone Obrazy są rozwiązaniem takiej sytuacji w każdym wnętrzu, które ma być wyjątkowe i harmonijne. Ogród wertykalny nada niepowtarzalnego charakteru każdej przestrzeni i przyciągnie zainteresowanie dużej rzeszy odwiedzających.

 

źródło: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/rosliny-produktywnosc-tlen-dotlenienie-biuro.html; http://www.bhp.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/rozmowa-z-dr-piotrem-medrzyckim